کشکول معرفت (عباس کلهر)
درباره مباحث مختلف دینی و عمومی
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سیدعباس - سه‌شنبه ۱٩ دی ۱۳۸٥

محققان از راز عدم ايجاد سردرد و ضربه مغزي در دارکوب به رغم وارد آوردن ضربات مهلک به درختان پرده برداشتند. 

 محققان دريافته‌اند دارکوب‌هاي کاکل‌دار که بزرگترين گونه دارکوب در آمريکاي شمالي نيز محسوب مي‌شود، نوک خود را با سرعت 15 مايل بر ساعت و 20 بار در ثانيه به درختان مي‌زنند اما اين که چرا آنها دچار سردرد نمي‌شوند، رازي است که اخيرا فاش شده است.

محققان دانشگاه کاليفرنيا دريافته‌اند که ماهيچه‌هاي قوي، استخوان‌هاي اسفنجي شکل و يک پلک سوم مغز اين پرنده را از آسيب ديدن حفظ مي‌کند.

محققان اين دانشگاه اعلام کردند: در صورت وارد آمدن ضربه شديد به سر، بلافاصله رگ‌هاي خوني پشت چشم پاره مي‌شوند و مشکلات غير قابل حلي براي افراد ايجاد مي‌شود. حال با توجه به شدت و توالي ضربات وارده به درخت از سوي دارکوب، توانايي اين پرنده در حفظ سلامتي خود به رغم وارد آوردن چنين ضربات مهلکي به درخت بيش از پيش مشخص مي‌شود.

ديويس از چشم پزشکان دانشگاه کاليفرنيا، به دليل کشف اين راز بزرگ جايزه ارشمند Ig Nobel را که معادل جايزه نوبل است، دريافت کرد و نتايج تحقيقاتش نيز در شماره اخير نشريه معتبر چشم پزشکي انگليس به چاپ رسيد.

بر اساس گزارش لايو ساينس، اين محقق دريافت که يک ميلي ثانيه مانده به وارد آمدن نوک دارکوب به درخت، ماهيچه‌هاي متراکم در گردن اين پرنده منقبض شده و در ادامه پلک داخلي دارکوب نيز بسته مي‌شود.
اين فرآيند موجب مي‌شود که پرنده از ذرات ريز چوب کنده شده از درخت نيز در امان باشد.

مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :